Perła Kujaw czyli z życia dawnej wsi.

Październik 18
18:35 2019

Jesienna feeria barw i słoneczna pogoda  sprzyjała atmosferze na szkolnej wycieczce do Skansenu w Kłóbce. W  urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Wśród pięknej przyrody, w otoczeniu lasów, postawionych zostało obiekty z końca XVIII, z XIX i początku XX wieku, w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.  Na terenie muzeum znajdują się budynki reprezentujące typowe dla regionu przykłady tradycyjnej architektury wiejskiej, zarówno drewnianej jak i murowanej z gliny czy cegły.Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze na terenie skansenowskiej wsi odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze — kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”. W  skansenowskiej wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły, remiza strażacka i kościół. Centrum parku to oczywiście dwór, który był siedzibą zasłużonego dla historii Polski rodu Orpiszewskich. Członkowie tego rodu byli uczestnikami wszystkich polskich powstań narodowych. W jednej z części dworu mieszkała niezwykle utalentowana malarsko Maria Wodzińska Orpiszewska, młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina.

Czwartkowa (17.10. 2019) lekcja historii za nami.